Синдромът на Стиклър е генетично заболяване, което засяга колагена, съединителната тъкан на тялото. Колагенът е основният компонент на роговицата и склерата (бялата част на окото).
Хората с този синдром могат да изпитват различни симптоми, включително нарушения в зрението, нарушения на слуха и други аномалии. Обхватът и тежестта на проблемите варира за различните хора.
В допълнение към други здравни проблеми, деца със синдрома на Стиклър може да имат проблеми с очите, които по-често се срещат при по-възрастни хора. Те често се раждат с високо късогледство, което означава, че те могат само да виждат обекти само в непосредствена близост до тях. В допълнение, някои деца се раждат с катаракта, помътняване на лещата на окото .
Децата със синдром на Стиклър също могат да развият глаукома.
Лечението на катаракта при бебета, болни от синдрома на Стиклър варира в зависимост от естеството на състоянието на всеки пациент. Хирургия обикновено се препоръчва много рано в живота, но много фактори влияят на това решение, включително здравето на бебето и дали има катаракта на едното или двете очи. Ако детето има катаракта на двете очи, възможно е, операцията да се забави в продължение на години или в зависимост от тяхната тежест, никога да не бъде необходима.
Глаукомата, свързана със синдром на Стиклър, най-често се лекува с медикаментозни капки за очи, въпреки че може да се наложи и операция.
В случаи на тежко късогледство, зрението често може лесно да се коригира с очила, контактни лещи или понякога с рефрактивна хирургия.