Увеитът е възпаление на увеята , която се състои от ириса , цилиарното тяло и хориоидеята. Взети заедно, те формират средния слой на окото между ретината и склерата (бялото на окото).
Окото е оформено като топка за тенис , с три различни слоеве на тъканта около стъкловидното тяло . Най-вътрешният слой е ретината , която поглъща светлина и спомага за изпращане на изображения към мозъка . Най-външният слой е склерата. Средният слой между склерата и ретината се нарича увеята.
Увеята съдържа много кръвоносни съдове - вени, артерии и капиляри - които носят кръв към и от окото . Тъй като увеята подхранва много важни части на окото (като ретината) , възпалението й може да увреди зрението.
Има няколко типа увеит, определени от частта на окото, в която това се случват.
Увеитът може да бъде свързан с:
Ако пушите - спрете . Проучванията показват, че пушенето допринася за вероятността от развитие на увеит.
Увеитът може да се развие внезапно до зачервяване на очите и болка , или до замъгляване на зрението . В допълнение към ефекта на червените очи и болките в очите, други симптоми на увеит могат да включват чувствителност към светлина, замъглено виждане , намалено зрение и мътнини . Може да се появи и белезникава площ (наречена хипопион ), засенчваща долната част на ириса.
Увеитът е сериозно очно заболяване, което може да увреди очите. Той трябва да се лекува възможно най-скоро. Капки за очи , особено кортикостероидни, могат да намалят възпалението и болката . За по- тежко възпаление , перорални лекарства или инжекции могат да бъдат необходими .
Ако не се лекува, увеитът може да доведе до:
Тези усложнения могат да се нуждаят от лечение с капки за очи, конвенционална операция или лазерна хирургия.