Как да поддържаме очите си здравии защитени през зимата?
Оптималната грижа за здравето на очите е важна през цялата година, но студените зимни месеци идват с някои предизвикателства, които изискват специално внимание към грижата за очите презтози сезон. Всяка от характеристиките на зимния сезон - сняг, ниски температури, студен вятър и по-ниска влажност, по-дълъг престой на закрито, повече време пред екранни устройства, и по-лошо балансирано хранене, може да причини очен дискомфорт, а при комбинираното им въздействие тази възможност нараства многократно.
Ниските температури предизвикват свиванена кръвоносните съдове, което може да доведе до замъглено и/или двойно виждане. Ако забележите някой от тези симптоми посетете очен лекар, за да се изключи всяка допълнителна причина.
По-ниската влажност на студения въздух води до по-бързо изпаряване на сълзите и може да предизвика друг често срещан проблем – сухота в очите, за която допринася и сухият топъл въздух от отоплителните уреди в помещенията. Парене, сърбеж, зачервяване, сълзене от очите, усещане за чуждо тяло, повишена чувствителност към светлина и др. са някои от често срещаните признаци за сухи очи.
Съвети за облекчаване на дискомфорта от сухота вочите:
Повишен риск от излагане на ултравиолетови лъчи. Дори при липса на слънчево греене рискът от излагане на ултравиолетови лъчи остава. Този риск е особено голям при наличие на снежна покривка, която силно отразява ултравиолетови лъчи и те достигат до очите ви отгоре и отдолу. Може да се получи снежна слепота, катаракта, дори рак на очите. Практикуващите зимни спортове са в още по-висок риск, поради факта, че ултравиолетовото натоварване нараства с увеличаване на надморската височина.
Съвети за защита на очите от зимното слънце и ултравиолетова радиация:
По-кратка продължителност на деня. По-кратката продължителност на зимния ден и по-малкото слънчеви часове водят до намалено получаване на важния за очите витамин Д.
Посъветвайте се с вашия офталмолог какви лекарства или хранителни добавки с този витамин са подходящи за вас.
През зимните месеци може да забележите, че използвате корекционните си очила повече, особено при по- напреднала възраст. Това е така, защото през зимните месеци е по-тъмно и когато има по-малко светлина, зеницата ви се разширява, което намалява дълбочината на фокуса на окото и можете да изпитате замъгляване. За да си помогнете, осигурете си добро осветление щом се стъмни, особено около местата за четене.
По-висок риск от очни инфекции през зимните месеци. Факторите, които причиняват сухота на очите допринасят и за по-голямата податливост на очите към различни бактериални и вирусни инфекции. За това допринася и престоя в затворени помещения. Симптомите са подобни на тези при сухите очи – сърбеж, зачервяване подпухналост, повишено сълзене. Често има общи симптоми на инфекция като втрисане, висока температура и др. Повечето очни инфекции лесно се повлияват бързо от подходящо, навреме приложено, лечение. Не започвайте самолечение! Потърсете съвета на офталмолог, който ще ви предпише правилното лечение.
Съвети за намаляване на риска от очни инфекции
Променено е храненето. Склонни сме да ядем по-малко пресни плодове или салати, с превес са предпочитанията към топла храна и напитки. Също така пием по-малко вода, което води до дехидратация и недостиг на определени витамини.
Съвети за здравословно хранене
Препоръчителни за добро очно здравеса храни богати на омега-3 мастни киселини: риба, ленено семе и плодове и зеленчуци с високо съдържание на антиоксиданти, като моркови и листни зеленчуци. Допълнителни ползи може да има с включването на хранителни добавки с рибено масло и витамин Е по препоръка на вашия офталмолог.
Зимният сезон е подходящ за насрочване на рутинен очен преглед. Ако през предстоящите зимни месеци изпитате очен дискомфорт, запишете си час за очен преглед.
Специалистите от МЦ Верея ще прегледат внимателно очите ви, ще ви предложат експертни съвети и ще ви предоставят цялостни услуги в грижата за очите.